/Files/images/DSC04563.JPG

Плавання - унікальний засіб впливу на організм дитини

Фахівці визначають, що плавання сприяє розвитку всіх груп м`язів та поліпшенню координаціі рухів. Завдяки горизонтальному положнню тіла у воді під час плавання й активним рухам руками поліпшується гнучкість хребта. Це дає змогу запобігти порушенням постави, а за наявності-виправляти їх. Активний рух ніг у воді поліпшує вигини стопи дитини й запобігає розвитку плоскостопості, а у разі виникнення коригує її.
Також заняття з плавання зміцнюють імунітет, розвивають витривалість, позитивно впливають на основні показники фізичного розвитку - зріст, вагу і пропорційність, загартовують організм дитини. Важливо й те, що вода заспокоює, знімає стрес, сприяє зміцненню сну. Корисними є заняття з плавання для дітей з гіпертонусом і гіпотонусом м`язів, синдромом підвишеної збудливості та дитячим церебральним паралічем.
Заняття у воді розвивають дихальний апарат та збільшують ємність легенів завдяки необхідності долати опір води під час видиху.

Показання до занять з плавання
та принципи їх проведення


Лікувальне плавання-одна з форм лікувальної фізкультури, особливістю якої є одночасний вплив на організм людини води та фізичних вправ. Дозована робота м`язів у незвичних для людини умовахводного середовища є важливою дією процедури на організм людини. Під час виконання вправ у воді організм, як цілісна система, комплексно реагує на такий вплив. Насамперед плавання добре впливає на шкіру, серцево-судинну, нервову, ендокринну, м`язову системи, теплообмін і окислювально-відновні процеси.

Лікувальна дія вправ у воді на організм людини полягає у:
• підвишенні тонуса;
• покращенні обмінних процесів та процесів регенерації;
• відновленні функцій певного органу та всього організму в цілому.

Показаннями до занять з плавання є:
• порушення та захворювання нервової системи;
• травми та захворювання опорно-рухового апарату;
• захворювання серцево-судинної та ендокринноїсистем, органів дихання та травлення.

Лікувальне плавання рекомендоване всім дітям з порушенням постави. Протипоказаннями до занять із лікувального плавання є загострення хронічних захворювань, будь-які інші захворювання в гострій формі, період одужання після гострих захворювань, хронічні захворювання нирок із частими загостреннями, шкірні захворювання. Невміння плавати не є протипоказанням для призначення процедур у басейні.
Для знезараження води у басейні додають хлор, який сушить шкіру та може викликати алергічну реакцію. Саме тому перед початком занять із лікувального плавання слід проконсультуватися з лікарем-педіатром і з`ясувати, чи нема протипоказань.

Для проведення занять з лікувального плавання важливо знати такі принципи:

• послідовність - спочатку діти виконують прості плавальні рухи, потім освоюють складніші вправи на воді;
• поступовість - поступове збільщення навантаження та обгрунтоване дозування вправ;
• систематичність - проведення занять не менше трьох разів на тиждень для формування навичок плавання та зміцнення м`язового корсета;
• доступність - вправи мають бути нескладними для дітей;
• наочність - дорослий демонструє дитині правильне виконання вправ;
• індивідуальність - врахування індивідуальних особливостей кожної дитини, зокрема рівня її фізичної підготовленості, вміння триматися на воді, характеру захворювання, фізичного стану на момент занять;
• усебічність - комплексний вплив лікувального плавання на всі м`язовігрупи і функціональні системи організму.

Дотримання окреслених принципів сприяє високій ефективності лікувального впливу вправ у воді.

Значення плавання у житті дітей


Регулярне відвідування занять з плаваннябезперечно справляє оздоровчий вплив на дитячий організм. Плавання - це насамперед загартовування. Загартовування запобігає застудним захворюванням і виробляє стійкість організму до змін навколишньго середовища.
Завдяки плаванню відбувається фізіологічний розвиток дитини та зміцнюється її здоров`я. Плавання - один з найбільш дієвих способів розвинути організм з раннього віку, адже це поєднання позитивних впливів води, повітря, температури та рухової активності.

Користь плавання для організму полягає в тому, що воно:
• загартовує організм, удосконалює механізм його терморегуляціі, зміцнює імунітет, поліпшує адаптацію до різних умов зовнішнього середовища;
• удосконалює роботу органів кровообігу та дихання, зокрема поліпшує серцеву діяльність, рухомість грудної клітки, нормалізує ритм дихання;
• зміцнює опорно – руховий апарат (завдяки чому хребет формується правильно), запобігає розвитку плоскостопості;
• підвищує працездатність і поліпшує роботу м`язів;
• гармонійно розвиває силу, швидкість, гнучкість, вправність, координацію рухів, витривалість;
• підвищує загальний тонус організму, зміцнює нервову систему, сон, поліпшує апетит.

Заняття плаванням має і виховне значення. Під час навчання створюються умови для формування особистості, що сприяє розвитку цілеспрямованості, наполегливості, рішучості, сміливості, дисциплінованості, самостійності, а також уміння діяти у колективі.
Заняття також прищеплюють вміння та навички самообслуговування.
При навчанні плавання діти в нашому дошкільному закладі отримують досвід, який може знадобитися їм протягом життя. Тому під час бесіди з батьками вихованців, окрім користі загартовування, а також оздоровлення, звертаємо увагу і на користь плавання.

Рішення щодо можливості відвідувати басейн


Перед початком відвідування басейну та перед кожним заняттям з плавання дітей оглядає сестра медична басейну та вносить результати огляду до відповідного журналу (термометрія, огляд зіва, шкіряних покровів) під особистий підпис щодо допуску дитини до купання.
Не допускаються до занять діти з гострими катаральними проявами або за наявності отиту, хронічного запалення носоглотки тощо. Такі діти мають перебувати під наглядом лікаря, який визначає початок занять з плавання індивідуально для кожної дитини.


Вимоги до відвідування басейну дітьми


Вхід до зали з ванною дозволяється після відвідування дітьми туалету і прийняття душу. Душ діти повинні приймати без плавок, з використанням індивідуальних мочалок і мила. Після цього дозволяється виходити на обхідну доріжку біля ванни басейну.
Для відвідування басейну діти повинні мати індивідуальні плавки, рушник, шапочку, тапочки, мочалку, мило. Особисті речі діти можуть приносити з собою до дитячого садка і після використання забирати додому. Батьки повинні обробляти ці речі після кожного відвідування басейну дітьми. Усі речі дітей зберігаються в індивідуальних шафах для одягу.

Регламент роботи груп з плавання


Під час купання тренер перебуває у воді разом з дітьми і забеспечує контроль за їхніми рухами та підтримку у разі необхідності. Дітям, які відвідують басейн, рекомендують мати короткі зачіски - для зручності під час купання і скорочення часу сушіння волосся.
Нагадаємо, що регулярні заняття з плавання є лише одним з елементів оздоровчих заходів у дошкільному закладі. Тому паралельно з плаванням необхідно проводити загартовування повітрям і забезпечувати дітям раціональний руховий режим (спортивні ігри тощо).

Правила безпеки під час проведення занять у басейні


Фізічні вправи та плавання сприяють гармонійному розвитку дитини та корисні для її здоров`я. Проте будь-які заняття у воді завжди потребують особливої пильностї й обережності, аби запобігти можливим нещасним випадкам.
• Проводити заняття в басейні можуть лише кваліфіковані спеціалісти.
Інструктор із плавання, який працює здітьми, повинен мати освіту з фізичного виховання. Окрім нього, медична сестра басейну оглядає дітей перед заняттям з плавання, контролює стан їхніх особистих речей та оцінює стан здоров`я перед та під час занять у басейні.
• Приміщення басейну має відповідати санітарним нормам.
Глибина басейну має бути перемінною від 60 до 80см. Температура повітря в басейні має становити +24...+28°С, у роздягальнях і душових +25...+26°С,температура води-+26...+29°С. У дошкільному навчальному закладі слід проводити регулярну дезінфекцію води та басейну. Воду в басейні змінюють щодня.

Відвідують заняття з плавання лише ті діти, яким це можна за станом здоров`я. На початку навчального року медична сестра басейну аналізує медичні картки дітей, відстежуючи наявність у них захворювань, через які їх не допустив лікар до занять з плавання.
• Діти мають заходити у воду або виходити з неї з дозволу інструктора з плавання.
У роздягальні діти за допомогою дорослих спершу миються в душі, потім одягають купальні костюми та шапочки для плавання. Після того вони йдуть на заняття і лише з дозволу та під наглядом інструктора з плавання спускаються в чашу басейну східцями, тримаючись за поручень.
• Дітям не можна заходити у воду одразу після їжі або великого фізичного навантаження.
• Дітям заборонено пустувати під час занять у басейні.

Інструктор з плавання має попередити дітей, що заборонено:
- бігати у приміщенні басейну;
- штовхати будь-кого у воду;
- стрибати у воду з бортиків басейну;
- кричати та симулювати потопання.
• Ігри у воді мають бути безпечними для дітей.
Басейни обладнують спеціальним інвентарем для безпеки занять з плавання, а також іграшками та обладнанням для навчання елементів плавання (круги, нагрудники, поплавки, які утримують плавця на воді).

Навчання дітей плаванняЗагартовування і плавання - взаємопов`язані. Та перш ніж загартовувати
дітей за допомогою плавання, необхідно навчити їх плавати.
Загартовуванню за допомогою плавання обов`язково мають передувати
загартовування спеціальними водними процедурами, з-поміж яких прохолодне вмивання обличчя, миття рук і ніг прохолодною водою, вологе обтирання тіла тощо. Такі процедури не лише загартовують, а й обов`язково викликають позитивні емоції.
Навчання плавання здіснюють поетапно, враховуючи вік дітей, а саме:
• 2-4 роки - привчання дітей до води, звикання до перебування у воді
• 4-5років - набуття дітьми умінь і навичок, що надають упевненості під час перебування у воді (спливати, лежати на воді, «ковзати» по ній, видихати у воду, розплющувати очі у воді тощо);
• 5-6років - навчання плаванню певним способом (наприклад, вільним стилем), узгодженим рухам рук та ніг, правильному диханню під час перебування у воді;
• 6-7років - засвоєння та вдосконалення техніки різних стилів плавання, простих поворотів у воді, плавання на глибині.
Обов`язково в процесі навчання дітей плавання слід тісно співпрацювати з їхніми батьками, проводячи бесіди й надаючи методичні рекомендації про зміст, завдання загартувальних заходів загалом і способи навчання плавання зокрема.

Під час організації купання і плавання дітей у відкритих водоймах необхідно
дотримуватися певних правил:
• температура води має бути не нижчою за+18°С;
• тривалість купання становить 3-30 хв. (купатися ліпше часто, але нетривалий час);
• купатися слід на мілководді глибиною 60-80см з піщаним дном і несильним плином;
• діти мають бути під пильним контролем дорослих;
• дітям не слід дозволяти пірнати, якщо вони не вміють плавати;
• щоразу після виходу з води діти мають розтиратися рушником.
Фахівці рекомендують розпочинати процедури купання з дітьми віком понад 2 роки за температури води не нижче ніж +23°С, а повітря- +25°С.Тривалість купання спочатку становить 0,5-2хв., поступово її збільшують до 20хв. Оптимальним віком для навчання дитини плавання є 5-7 років, же навчати пізніше важче. А прищеплювати дитині любов до води необхідно з раннього віку.