Як батьки можуть розвинути грамотність дитини

Щоб розвинути у дитини необхідні мовні навички (говоріння, слухання, читання і письмо), дорослі повинні придумати для неї цікаві заняття.

Діти, які в початкових класах погано читають, відчувають труднощі у навчанні письма. Вони гірше знають букви, гірше розуміють, що вимова слова відрізняється від його написання. У цілому їх мовні навички розвинені гірше.

Діти, які читають з раннього віку, знають алфавіт, розуміють сенс письмового тексту, розпізнають знайомі слова і вже в початкових класах можуть читати досить швидко.

Щоб навчити дитину читати, ви можете використовувати такі дії:

  • навчити її рахувати;
  • вивчити з нею букви і звуки;
  • пояснити, що вимова слів може відрізнятися від їх написання;
  • на власному прикладі пробудити її інтерес до читання;
  • читати разом з нею, а потім мотивувати її читати самостійно.

Ключові поняття в розвитку грамотності у дошкільників

  • Фонетична компетентність

Це поняття означає розпізнавання звуків і розуміння значень слів, вимовлених усно. Наприклад, дитина, у якої добре розвинений даний навик, розуміє, коли слова римуються, може ділити слова на склади і навпаки - об'єднувати склади в слова. Дитина розуміє, коли кілька слів починаються з одного і того ж звука (наприклад, мама, м'яч, море) або закінчуються одним і тим же звуком (наприклад, кіт, кит, рот).

  • Фонематичне сприйняття

Це просунута форма фонетичної компетентності - розуміння того, як звуки в усному мовленні співвідносяться з буквами на письмі. Фонематичне сприйняття дозволяє дітям вимовляти написані слова.

Як батьки можуть розвинути грамотність дитини

  • Показуйте дитині хороший приклад: пишіть замітки, списки покупок і домашніх справ. Використовуйте в мові нові для дитини слова під час звичайних розмов і читання книг. Читайте разом журнали.
  • Придумуйте для дитини цікаві заняття, які будуть розвивати у неї мовні навички. Співайте пісні, придумуйте рими до слів, читайте разом з нею книги, грайте зі словами і звуками кожен день. Говоріть про слова і звуки як про об'єкти, які можна досліджувати і з якими можна експериментувати. Допоможіть дитині збільшувати словниковий запас.
  • Забезпечте дитину всім, що їй необхідно для читання і письма - ручками, олівцями, папером, словниками, журналами та ін. Вигадуйте дитині заняття: запропонуйте їй підписати листівку, скласти список покупок, знайти в журналі певну статтю тощо. Зрештою, запишіть її в бібліотеку. Читання книг дитині - один з кращих способів провести час разом з дошкільням. Читання допомагає дитині розпізнавати звуки, зрозуміти співвідношення звуків і букв і розвивати грамотність.

Дошкільний вік - час активного розвитку дитини. Самостійність та ініціативність дитини дозволяють їй по-новому досліджувати навколишній світ. Перед батьками та вихователями стоїть важливе завдання - дати їй можливості для розвитку фізичної, емоційної та пізнавальної сфер, а також навичок спілкування. Запропоновані рекомендації допоможуть створити позитивне творче середовище, у якому дитина буде процвітати.

Кiлькiсть переглядiв: 76

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.