Батьки можуть допомогти дитині нормалізувати психологічний стан під час війни
Одним з найважливіших факторі, що допомагає дитині впоратися із стресом під час війни, є домашнє середовище. Варто зазначити, що всі діти, які особисто відчули військову агресію, мають психологічні проблеми. Найчастіше зустрічаються наступні:
- нервозність;
- тремор;
- нічні кошмари, безсоння, часті прокидання вночі;
- страхи, хвилювання, тривожність;
- страх смерті інших членів сім’ї;
- швидка і часта зміна настрою;
- ознаки горювання;
- напади гніву, агресії, дратівливість, імпульсивність;
- знижена концентрація уваги;
- депресія, апатія, плаксивість;
- істерики, вередування;
- відсутність бажання грати та спілкуватися з іншими дітьми.
Батьки мають знати, що такі прояви поведінки дитини є нормою в умовах війни. Проте важливо, щоб психологічний стан малечі відновлювався, а не погіршувався. Для цього батьки можуть особисто надати дитині необхідну психологічну підтримку. Ось як це можна зробити:
- Обговорювання та заспокоювання. Деякі батьки не розмовляють з дитиною про війну, вважаючи, що так захищають її від стресу. Це помилка! Діти розуміють, що навколо багато небезпеки, про це вони чують з новин, розмов дорослих, явних хвилювань батьків. Якщо батьки не говорять з дитиною про військову агресію, вона відчуває себе самотньою та стає більш вразливою до стресу. Тому говоріть про переживання малечі, її страхи та турботи.
- Щоденні справи та гра. Щоб розвивати дитяче почуття безпеки, необхідно виконувати буденні справи, відновити нормальний розпорядок дня: готуйте обіди разом, наводьте лад в будинку, поливайте кімнатні рослини тощо. Також не забувайте, що гра має велике значення для дітей. Під час гри дитина відволікається, проявляє позитивні емоції, моделює життєві події тощо.
- Доторки та фізичний комфорт. Ваша дитина має відчути вас фізично. Ваші доторки, обійми, погладжування створюють атмосферу захищеності, підтримки та єдності, що стає головним ресурсом для дитини в подолання стресів.
Батьки, як янголи-охоронці, захищають свої дітей від небезпеки військової агресії не тільки фізично, але й психологічно. Бажаємо сил всім батькам вистояти на варті щасливого життя всіх дітей України!
Бережіть себе та близьких. Частіше обіймайте рідних та підтримуйте один одного. Все буде добре!
Психолог Гасанова Лейла
Коментарi