Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб разом із Центром громадського здоров’я та міжнародними партнерами долучається до всеукраїнської кампанії Міністерства охорони здоров’я України з проведення додаткових заходів з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правця серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.
В Україні за 5 місяців 2024 року зареєстровано 3805 випадків кашлюку – це у 31 раз більше, ніж за аналогічний період минулого року. За 2022 рік – 5 місяців 2024 року зареєстровано чотири випадки дифтерії, тоді як у 2020-2021 рр. не було зафіксовано жодного. З початку повномасштабного вторгнення зареєстровано 22 випадки правця.
У нашому регіоні за 6 місяців поточного року зареєстрували 30 випадків кашлюку, що у 15 разів перевищує показник аналогічного періоду минулого року (2 випадки). Захворюваність на дифтерію та правець не реєструвалась.
Вакцинація – єдиний спосіб уберегтися від цих небезпечних інфекційних хвороб для дітей і дорослих. Ефективність щеплення проти дифтерії та правця становить 95-100%.
Попри це, станом на 01.08.2024 року в регіоні зареєстровано 1310 дітей, старших 1 року, взагалі не щеплених проти кашлюку, дифтерії та правця, а також 5773 дитини і 72445 дорослих, які не отримали ревакцинації відповідно до віку.
З огляду на вищесказане, Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб активно долучається до кампанії з надолуження щеплень проти дифтерії, правця та кашлюку, як для дітей, так і для дорослих, та працює спільно з органами влади на місцях, щоб забезпечити постійний доступ громадян до вакцинації.
Ці вакцини надаються безоплатно та постачаються в Україну безперебійно за сприяння національних та міжнародних партнерів МОЗ.
Наш регіон забезпечений достатньою кількістю вакцин. Станом на 01.08.2024 ми маємо: АДП – 9155 доз, АДП-М – 32870 доз, АКДП – 40433 дози. Усі вакцини – якісні та безпечні. Вони транспортуються та зберігаються з суворим дотриманням вимог «холодового ланцюга».
Чим небезпечні кашлюк, дифтерія та правець?
-Кашлюк характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Найнебезпечніший кашлюк – для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное). Загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. Імунізація дітей вакциною АКДП – обов’язкова!
-Дифтерія вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини через дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше – серце, нервову систему та нирки. Близько 20 % невакцинованих хворих помирають.
-Правець вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Інфікуватися правцем можна при потраплянні збудника через рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Смертність від правця може сягати 80 %.
У своїй роботі сестра медична старша керується Законами України «Про дошкільну освіту», «Про охорону дитинства», Постановами Уряду, наказами МОНмолодьспорту, МОЗУ, наказами, розпорядженнями органів освіти та охорони здоров’я, по дошкільному закладу; Статутом і Правилами внутрішнього трудового розпорядку ЗДО.
Сестра медична старша здійснює:
Ø Заходи з охорони здоров’я дітей та працівників ЗДО.
Ø Контроль за дотриманням санітарно-гігієнічних норм у приміщеннях та на території ЗДО.
Ø Прийом дітей після лікарняного.
Ø Щоденний огляд дітей.
Ø Контроль за якістю харчування дітей.
Ø Санітарно-просвітницьку роботу серед працівників, батьків, дітей.
Сестра медична старша:
Ø Проводить повсякденну роботу, яка забезпечує створення належних санітарно-гігієнічних умов у ЗДО.
Ø Здійснює облік медикаментів і є матеріально-відповідальною особою за їх одержання і придбання. Забезпечує своєчасне поповнення, стежить за дотриманням правил і термінів зберігання та використання медичних препаратів, комплектує аптечку невідкладної медичної допомоги згідно переліку.
Ø Відповідає за збереження життя, фізичного та психічного здоров’я дитини.
Ø Контролює здоров’я дітей протягом дня.
Ø Щоденно оглядає зів і шкіру дітей для виявлення педикульозу, грибкових та інших захворювань шкіри.
Ø Щоденно проводить облік присутніх та відсутніх через хворобу дітей, при необхідності ізолює хворих дітей та забезпечує догляд за ними до приходу батьків; у разі необхідності викликає швидку допомогу.
Ø Надає долікарську допомогу дітям у разі гострого захворювання чи травми, організовує (якщо є показання) їх госпіталізацію та інформує про це адміністрацію ЗДО, батьків або осіб, які їх замінюють.
Ø Здійснює планування та проведення обов’язкових медичних оглядів дітей ЗДО, зокрема поглиблених, профілактичних, перед профілактичним щепленням і забезпечує зберігання результатів та звітність у порядку, встановленому МОЗ України.
Ø Проводить медичні огляди дітей під час прийому до ЗДО та здійснює медичний контроль за перебігом періоду адаптації. Готує документи дітей до вступу в школу.
Ø Аналізує стан здоров’я дітей за результатами обов’язкових медичних оглядів, розробляє та виконує заходи щодо оздоровлення, зниження захворюваності дітей, недопущення ГРВІ, ГКІ, травматизму, отруєння рослинами.
Ø Спільно з лікарем складає план проведення профілактичних щеплень та забезпечує його виконання.
Ø Звітує перед територіальним лікувально-профілактичним закладом про результати обов’язкових медичних оглядів та проведені профілактичні щеплення дітей у ЗДО.
Ø Повідомляє педагогічний персонал та батьків або осіб, які їх замінюють, про заплановані лікувально-профілактичні заходи, медичні огляди, їх результати. Письмово повідомляє та бере згоду батьків або осіб, які їх замінюють, про профілактичні щеплення.
Ø В разі відсутності медичної сестри з дієтичного харчування виконує її обов’язки.
Ø Спільно з вихователем-методистом здійснює медико-педагогічний контроль на заняттях з фізичного виховання.
Ø Разом з лікарем, вихователем-методистом, інструктором з фізкультури розробляє систему загартування дітей, та здійснює контроль за його проведенням.
Ø Контролює виконання режиму дня, питного, рухового режиму дітей, повітряного режиму в групах, графік прибирання групових помешкань.
Ø Здійснює контроль за своєчасністю проходження обов’язкових медичних оглядів працівниками дошкільного закладу.
Ø Проводить санітарно-просвітницьку роботу з дітьми, батьками або особами, які їх замінюють, та працівниками дошкільного закладу.
Ø Контролює використання і зберігання дезінфікуючих засобів. Відповідає за періодичне проведення дезінфекції приміщень ЗДО.
Ø Слідкує за маркуванням меблів та їх відповідністю до зросту дітей, проводить антропометричні вимірювання дітей.
Ø Постійно удосконалює свій професійний рівень.
Ø Виконує інструкції з охорони праці, пожежної безпеки.
Сестра медична старша несе відповідальність за:
Ø Життя і здоров’я дітей.
Ø Дотримання належних санітарно-гігієнічних вимог у ЗДО.
Ø Якість харчування дітей у ЗДО.
Ø Виконання чи порушення Статуту, Правил внутрішнього трудового розпорядку ЗДО, розпоряджень завідувача, СЕС, нормативних документів.
Ø Дотримання інструкцій з охорони праці, пожежної безпеки,санітарних норм та правил.
Ø Завдання матеріальної шкоди ЗДО.
Ø Невиконання чи неналежне виконання посадових обов’язків, що передбачені цією інструкцією.
Сестра медична старша:
Ø Працює за графіком затвердженим завідуючим.
Ø Планує свою роботу самостійно.
Ø Звітує про роботу згідно встановлених термінів і форм.
Ø Отримує інформацію нормативно-правового і організаційного характеру від завідувача і органів охорони здоров’я.
Ø За потребою може замінити в роботі вихователя, помічника вихователя.
Ø Терміново інформує завідувача про всі захворювання дітей, нещасні випадки, пов’язані з життям та здоров’ям дітей.
Ø Співпрацює з місцевими органами управління медичними закладами і дотримується положень їхніх розпорядчих документів, дія яких розповсюджується на заклади освіти.
Коментарi